Video konferanstan sonra hiç zihinsel olarak tükenmiş, uykulu veya endişeli hissediyor musunuz? Evet, yalnız değilsin. Görüntülü sohbet birçok işletmenin bağlantıda kalmasına yardımcı olurken, çevrimiçi çalışanları süpüren yeni bir hastalık var.

“Yakınlaştırma yorgunluğu” ilk önce geçici bir sorun gibi görünüyordu, ancak uzun süreli hibrit çalışma, görüntülü görüşme süresi olmadan işgücüne zarar verebilir. Burada, VoIP telefon sistemi sağlayıcısı Ringover’ın İNGİLTERE ülke müdürü Ginelle Bell, yorgunluğun nasıl üstesinden gelineceğini araştırıyor.

Zoom yorgunluğu terimi, 2020yılında Zoom’un kurucusu Eric Yuan tarafından kabul edildi ve evden çalışırken çok fazla video konferansa katıldıktan sonra yorgunluktan muzdarip olduğunu söyledi. O zamandan beri, terim yaygın olarak kabul edildi ve her türlü video konferansa atıfta bulunmak için kullanıldı.

Kendi yaratılışının etkilerini hisseden sadece Yuan değil. Stanford Üniversitesi tarafından yayınlanan son araştırmalar, 10.000’den fazla çalışma katılımcısı arasında kadınların yüzde 14’ünün ve erkeklerin yüzde 5,5’inin video toplantılarından sonra kendilerini çok ya da aşırı yorgun hissettiklerini bildirdi.

Çok fazla yüz zamanı

Video konferans araçları, geçen yılın en çok benimsenen teknolojilerinden biri olmuştur. Video konferans alım ölçeğini perspektife koymak için Zoom’un uygulaması 2020’de günlük trafikte yüzde 535’lik bir artış gördü ve günlük 10 milyondan 300 milyona yükseldi. Microsoft Ekipleri ise her gün 31’ten 75 milyon çağrıya bir artış gördü. Ve bu yükselişle birlikte daha fazla toplantı geliyor.

Şirketler için uzaktan üretkenliği artırmaya odaklanan bir şirket olan Virtira Consulting tarafından yapılan bir araştırma, Web Kamerası Anketi: Bitkin mi Meşgul Mü? uzak çalışanların yüzde 63’ünün çevrimiçi ortamda şahsen yapacaklarından daha fazla toplantıya katıldığını ve üçte birinin sanal toplantılarda günde iki ila üç saat harcadığını tespit etti.

Çalışma ayrıca bu fazla zamanın bir web kamerasının önündeki etkisini de ortaya koydu. Örneğin, uzaktan çalışan profesyonellerin neredeyse yarısı — ki bu 32 milyon kişiye eşittir – çok sayıda günlük görüntülü görüşme nedeniyle daha yüksek derecede tükenme bildirdi. Buna ek olarak, ankete katılanların yüzde 25’i, gerekmediğinde bile kameralarının açık olması konusunda baskı hissediyor.

Yakınlaştırma yorgunluğunu düzeltme

Evden çalışma tanıtılmadan önce, çok fazla görüntülü görüşmenin insanların nasıl hissettikleri ve performans gösterdikleri üzerinde böyle bir etkisi olabileceğini kim düşünebilirdi? İnsan Etkileşimleri laboratuvarı’ndan Stanford araştırmacıları, sık sık video konferans kullanıcılarının Yakınlaştırma yorgunluğu yaşamasının dört nedenini belirledi.

İlk olarak, ekranlardaki aşırı göz teması yoğundur ve yüz yüze yaşanan bir şey değildir. Daha sonra, ekranda bir yansıma görmek, insanların performanslarını daha eleştirel hissetmelerine neden olabilir. Üçüncüsü, görüntülü aramalar sırasında doğal hareketlilik, bir aramaya katılmak için oturması gerektiğinden azalır. Ayrıca, görüntülü aramalar üzerinden sinyalleri yorumlamak ve iletişim kurmak daha zordur, bu da bilişsel olarak boşaltılabilir.

Aramalar arasında düzenli molalar vermek, öz görüşü kapatmak ve toplantıları daha verimli hale getirmek için gündemler düzenlemek gibi basit ipuçlarının tümü Yakınlaştırma yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bunlar daha geniş bir soruna yönelik yalnızca küçük çözümlerdir.

Uyanma zamanı

Sonuçta, görüntülü aramalar arka planda kaybolmaz. Willis Tower Watson tarafından yapılan bir anketten elde edilen sonuçlar, işverenlerin yüzde 41’inin 2023 yılına kadar hibrit çalışmayı kalıcı olarak benimseyeceğini ortaya koydu. Video konferansa güvenen işletmeler, üretkenliği ön planda tutan ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olan alternatif araçlar ve hizmetler aramalıdır.

Aramaları internet üzerinden ileten İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) daha güvenilirdir ve arama verimliliğini artırmak için hayati önem taşıyan aramaların kalitesini artırabilir. Aslında, bir Alman araştırması, sadece 1,2 saniyelik gecikmelerin insanların görüşlerini olumsuz yönde etkileyebileceğini ve konuşan kişiyi daha az arkadaşça veya odaklanmış olarak algıladığını buldu.

Ringover’ın Bulut tabanlı iş VoIP sistemi, iş aramalarını kolaylaştırmak için uzaktan çalışırken veya toplantı sırasında ofis dahil her ortamdan erişilebilen bir arayüze sahip bir bilgisayardan yüksek tanımlı kalitede arama yapmanızı sağlar.

Bunun yanı sıra Ringover, aramaları birkaç satır arasında aktarmadan hızlı konferans araması yapmanızı sağlar. Verimliliği desteklemek için sistem, işletmelerin konferans görüşmesinin müzik tutma, maksimum katılımcı sayısı ve katılımcılar için mikrofon erişimi gibi yönlerini planlamasına olanak tanıyan özellikler sunar. Buna ek olarak, yeniden dinleme özelliği, katılımcıların performansı optimize etmelerine ve geliştirmeleri gereken alanları anlamalarına olanak sağlamak için anında oynatmaya olanak tanır.

Öngörülebilir bir süre için işletmeler için uzun vadeli hibrit çalışma masada kaldığından, işgücünün üretken kalması ve yorgunluğun üstesinden gelmesi durumunda bağlantıyı iyileştiren, üretkenliği artıran ve görüntülü aramaların etkisini azaltan alternatif seçenekler göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir