Bugün dünyada zaman her şeydir. Herkes zamandan tasarruf etmek ve verimli kullanmak istiyor. Müşteri hizmetleri ile bu farklı değil. Müşteriler hızlı bir şekilde yardım almak ister ve şirketiniz bunu sağlayamazsa, işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu dünyanın yoludur ve şirketler, müşteri hizmetleri ekiplerinin reaktif değil proaktif olmalarına yardımcı olmak için teknolojiye yatırım yaparak buna göre uyum sağlamalıdır.

Müşteri hizmetleri temsilcilerinin, müşterilerin vaktinden önce karşılaşabilecekleri sorunları tespit edebilmeleri, yalnızca müşteri için değil, temsilcilerin kendileri için de olumlu deneyimler açısından kritik öneme sahiptir. Bu sorunların önüne geçebilme yeteneği, tüm kurumsal verilere erişimle mümkün kılınmakta ve şirketlerin müşteri hizmetleri çabalarına ileri görüşlü yaklaşımlar benimsemelerine olanak sağlamaktadır.

Sadece Bazılarını Değil, Tüm Verilerinizi Kullanma

Farklı platformlara ve departmanlara dağılmış kurumsal verilerle, çok ihtiyaç duyulan bilgiye müşteri hizmetleri ekibi tarafından her zaman erişilemez ve temsilcileri bilgi için vahşi bir kaz kovalamaya zorlar. Tüm departmanlardan ve veri silolarından verileri tek bir uygulamaya çıkarmak için yapay zekayı kullanmak, müşteri hizmetleri uzmanlarına müşterilerinin ve bilgilerinin parmaklarının ucunda bütünsel bir görünümünü sağlar.

Yapay zeka tabanlı bir çözüm aynı zamanda belirli bir müşteriden veya benzer müşterilerden gelen eğilimler hakkında istihbarat sağlayarak temsilcilerin sorunu önceden tahmin etmelerine ve müşteri telefonu açmadan veya bilet doldurmayı düşünmeden önce bir çözüm hazırlamalarına olanak tanır.

Proaktif, Olumlu Deneyimler Sürmek

Bir müşteri hizmetleri ekibinin işinin kolaylığına bakmak, müşteri deneyiminizin ne kadar iyi olduğu konusunda size iyi bir fikir verebilir. Biriken destek biletlerini ve beklemede olan müşteri sayısını ortadan kaldırmak, müşteri deneyiminizin üst düzeyde olduğunun mükemmel bir göstergesidir ve sorunların hızlı ve verimli bir şekilde çözüldüğü anlamına gelir. Yapay zekanın işletmenizde bunu nasıl mümkün kılabileceğini görmenin en iyi yolu, müşteri davranışlarına bakmak ve kaygılarının bağlamını anlamaktır.

Müşteriler web sitenizde ne arıyor? Hangi blogları okuyorlar? Eğitim videolarınızı ve web seminerlerinizi mi izliyorlar? Bu müşterinin geçmişte ne gibi sorunları oldu? Geçmişte benzer davranışa sahip müşterilerin hangi sorunları vardı?

Uygun teknoloji ve veri yönetimi sayesinde, tüm bu farklı müşteri etkileşimlerinden ve temas noktalarından elde edilen içgörülerden tam olarak yararlanılması mümkün hale getirilmiştir. Tüm bu bilgileri görüntülemek için tek noktadan bir mağaza kullanmak, müşteri ulaştığında müşteri hizmetleri ekiplerine yardımcı olabilir ve şirketlerin ilk etapta ek desteğe olan potansiyel ihtiyacı önlemek için oyun kitapları ve otomatik rutinler oluşturmasına yardımcı olabilir.

Büyük Resim

Müşteri katılımı sürekli bir süreçtir ve her müşteri etkileşimi bir sonrakini daha iyi hale getirmek için bir fırsat olarak görülmelidir. Ancak, belirli bir temsilcinin bu sorunu nasıl çözdüklerini tam olarak hatırlaması pek olası değildir ve başka bir temsilci böyle bir sorunu asla çözmemiş olabilir. Yapay zekanın bu kalıpları izlemesine ve bu bilgiyi şirketinizin kullanması için ön ve merkeze koymasına izin vermek, müşteri deneyiminize çıplak gözün görebileceğinin ötesinde değer sağlayabilir.

Yazar Hakkında

Daniel Fallmann, Kurucu ve CEO

Daniel Fallmann 2005 yılında Mindbreeze’i kurdu ve CEO’su olarak yüksek kalite ve inovasyon standartlarının canlı bir örneğidir. Şirketin başlangıcından itibaren Fallmann, ekibiyle birlikte yüksek ölçeklenebilir ve akıllı Mindbreeze InSpire cihazının temelini attı. Büyük veri ortamında kurumsal arama ve makine öğrenimine olan tutkusu sadece Mindbreeze çalışanlarını değil müşterilerini de büyüledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir