2020’de birçok kuruluş işlerine yaklaşımlarını yeniden düşünmek ve hızla değişen bir ortama uyum sağlamak zorunda kaldı.

Bu, birçok şirkete süreçlerine yeni bir bakış atma ve bazılarını daha iyi bir şekilde değiştirme ve satış verimliliğini en üst düzeye çıkarma şansı verdi.

Birçok yönden, satış verimliliğini artırarak bunu başardılar, çünkü bu daha iyi satışlara, daha mutlu çalışanlara, daha fazla tekrar eden müşteriye ve daha az zaman kaybına yol açan faktördür.

Bu kılavuzda, satış ekibinizin verimliliğini artırarak satışları artırmak için size 6 strateji göstereceğiz.

Doğru satış verimliliği araçlarını seçin

Doğru araçlar birçok rutin görevi otomatikleştirmeye, çalışanlara zaman kazandırmaya, ekipler ve bireyler arasındaki tutarlılığı korumaya ve iş akışını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Ancak belirli üretkenlik araçlarına yatırım yapmadan önce, CRM’NİZLE sorunsuz bir şekilde entegre olduklarından emin olun (bu, satış temsilcilerinizin iş akışındaki ek adımları ortadan kaldıracaktır).

Bugün, elbette Calendly, Yesware, Outreach, Mixmax, Zapier, HubSpot Satışları, SalesLoft ve Salesforce Gelen Kutusu gibi çok çeşitli profesyonel satış verimliliği araçları arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak, yazılımı günlük iş süreçlerinize entegre etmeden önce, çözümün hangi işlevselliğe sahip olması gerektiğini düşünün. Ve unutmayın: birçok popüler çözüme daha iyi, daha etkili ve avantajlı alternatifler var!

Örneğin, Outlook / Gmail’inizi Salesforce ile sorunsuz bir şekilde bütünleştiren, her e-postayla ilgili yeni bilgiler toplamanıza ve ihtiyacınız olan Salesforce nesnelerini ve alanlarını özelleştirmenize olanak tanıyan, yetkili bir kurumsal sınıf kullanışlı eklenti olan # 1 Salesforce Gelen Kutusu alternatifi olan Revenue Inbox’ı ele alalım. Herhangi bir kuruluşa uyacak gelişmiş işlevler sunan ürün, daha zengin işlevler sunar ve “geleneksel” Salesforce Gelen Kutusu’nun kusurlarına sahip değildir.

Gelir Gelen Kutusuyla, Aşağıdakiler gibi belirli avantajlar elde etmeniz garanti edilir:

özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış verileri otomatik olarak yakalama: e-postalarınızın, iş parçacıklarınızın ve eklerinizin, takvim etkinliklerinizin ve kişilerinizin Salesforce ile çok yönlü senkronizasyonu;
üstün takvim senkronizasyonu: müsaitlik durumunuzu göndermek, rezervasyon programınızı entegre etmek ve randevularınızı Salesforce’a kaydetmek her zamankinden daha kolay;
tamamen özelleştirilebilir kenar çubuğu: her e-posta hakkında doğru bilgileri alın, Salesforce verilerini doğrudan Gelen Kutunuzdan kontrol edin ve güncelleyin, Salesforce görünümlerini, alanlarını ve nesnelerini gösterin ve kayıtları daha kolay oluşturun;
işletmeler için oluşturulmuş ve tasarlanmıştır: Ürün, İş Ortağı Topluluğu Lisanslarını, Çoklu Coğrafi Değişimi, Office 365’i ve şirket içi dağıtımları doğal olarak destekler;
daha fazla dağıtım esnekliği: özel / şirket içi sunucularda ve ücretsiz dağıtım yardımı;
GDPR, ISO Güvenlik Uyumluluğu ve hassas verilerinizin kazara / kötü amaçlı kayıplara karşı çok seviyeli korunması;
birinci sınıf müşteri hizmetleri: ürün uzmanları ekibi, ürün kuruluşunuzda kusursuz bir şekilde kullanılıncaya kadar her zaman mümkün olan her şeyi yapmaya hazırdır;
Outlook mobile uygulamasında çalışan yerel mobil uzantı (hem iOS hem de Android için kullanılabilir).
Mevcut satış performansınızı denetleme

Mevcut uygulamaları konusunda bir denetim yaparken, etkili satış verimliliği artırmak hedeflerini incelemeye başlamak için nerede bir anlayış verir. Mevcut iş süreçlerinizin gerçekçi bir değerlendirmesini yaparak başlayın.

İş akışlarını takip etmek için satış görevlilerinizden yeni müşteriler edinme, anlaşmaları kapatma, satışları günlüğe kaydetme, müşterilere giriş yapma, müşteri adaylarını takip etme vb. Gibi satış sürecindeki aşamaları kaydetmelerini isteyin. Modern özel araçlar bu görevi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Satış Verimliliğini Ölçmek için Kpı’larınızı Belirleyin

Satış performansı ölçümlerini ve temel performans göstergelerini (KPI’LAR) tanımlamak, hedefleri ölçmenin, izlemenin ve oluşturmanın birincil yoludur.

Liste, örneğin satış verimliliğinin birçok göstergesinden oluşabilir:

dönüşüm oranı;
katılım oranı;
yıllık gelir;
satış aramalarının sayısı;
müşterilerle harcanan zaman;
belirli lokasyonlarda ortalama satışlar;
sosyal yardım etkinlikleri;
müşteri hizmetleri değerlendirmesi, vb.
Şirketinizin özelliklerine göre temel göstergeleri tanımlayın: bazıları için en önemli faktör cari gelir miktarıdır, diğerleri ise potansiyel müşteri oluşturma ölçümlerini izlemeye odaklanabilir.

Satış verimliliğinizi artırmaya başladığınızda metrikleriniz buna göre değişecek, böylece eylemlerinizin bunlara nasıl yansıdığına odaklanıp doğru yönde ilerleyip ilerlemediğinizi görebilirsiniz.

Satış huninizi anlayın

Kesin veriler (özellikle satış hunisi aşamasına göre dönüşüm oranı), satış boru hattınızın bugün nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Bir satış oyununu yenilemek veya değer çerçevenizi güncellemek gibi satış performansını artırma fırsatlarını belirlemek için verileri kullanın ve ardından ekibinizi mevcut sorunları çözmesi için eğitin. Dönüşüm oranınız yükseldiğinde, ilerlediğinizi bileceksiniz.

Ekibinizden geri bildirim alın

Çalışan verimliliği hakkında daha fazla bilgi edinmenin doğrudan geri bildirimlerini almaktan daha iyi bir yolu yoktur. Ve sabah toplantıları bunu yapmak için mükemmel bir yoldur. Bu toplantılar, diğer şeylerin yanı sıra, herkesin sürece daha fazla dahil olacağını hissedeceği için ekibi motive etmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, faaliyetlerin sonuçlarını tartışmak:

birçoğunun günün başında kaçırdıkları şeyleri öğleden sonra yakalamasına yardımcı olun;
yeterli çalışan yoksa ekibi desteklemeye yardımcı olun;
yanlış faaliyetlere zaman ayırıyorlarsa ekibin eylemlerini yönlendirin (örneğin, şimdi soğuk aramalar için en uygun zaman değil, akıllı arama hakkında daha fazla bilgi edinmeye dikkat etmeye değer).
Boru hattınızı değerle hızlandırın

Eğer temsilcilerini maksimum verimlilikte çalışan, ama hala kota vurmak ve daha sonra verdiğiniz mesajlar etkinliğini değerlendirmek için zamanı.

Modern satış tarzı, sattığınız şeye değil, neden yaptığınıza odaklanmakla ilgilidir. Çözümünüzün satın alınmasını müşterilerin kilit girişimleriyle ilişkilendirdiği için aciliyet duygusu yaratmanıza olanak tanıyan ürün özellikleri değil, satış değeridir.

Bu girişimler alıcınızın işini dönüştürebilirse ve satış ekibi üyeleriniz bu dönüşümü ve şirketinizin teklifini birbirine bağlayabilirse, müşteriler ürününüzü satın almaya daha istekli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir