İş dünyasında müşteri takıntısının kazanmanın yolu olduğu bir sır değil. Birden fazla şirketin kurucusu olarak, özellikle, müşteri deneyiminin kasıtlı, maksatlı bir şekilde hazırlanmasının, herhangi bir işletmenin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceğini keşfettim.

Ayrıca, geleneksel olarak müşteri kabilesinden uzaklaştırılmış bir adım olduğu düşünülenler bile, bu çabaya katkıda bulunmak ekipteki herkesin görevidir.

Ama bir dakikalığına geri dönelim. Yeni başlayanlar için, müşteri deneyimi bile nedir?

Müşteri deneyimi (CX), bir müşterinin bir şirketle veya şirketin markasıyla sahip olduğu veya sahip olacağı her bir temas noktasının odak noktasıdır. Her e-posta, telefon görüşmesi, sohbet botu mesajı, reklam, satın alma vb., bir markanın müşteri deneyimini yönetenler için odak noktasındadır.

Müşteri odaklı şirketler, günümüzün işletmeden tüketiciye (B2C) ortamına hükmediyor, öyle ki medya bu anlatıya kilitlenmiş ve bu markaların erdemlerini övüyor. Ve biz tüketiciler olarak kendimiz isteyerek yiyoruz çünkü kaliteli, kullanışlı ve düşünceli markaları seviyoruz. Bununla birlikte, bu tür müşteri odaklılığının B2C alanına özel olmadığını, ancak işletmeden işletmeye (B2B) ortamında olağanüstü ölçüde yararlanılabileceğini savunuyorum.

Cfo’nun neden toplam CX alımına sahip olması gerekiyor

Geleneksel olarak ilişkili olmayan rollerin, markanızın Cfo’su (CFO) gibi cx’e gerçekten etki yaratabileceği B2B ortamındadır. Müşteri deneyimi, bir markadaki herkesin bunu düşünmesini gerektirir. Ya sokakta bir şirketten birine rastlarsam ve bana kötü davranırlarsa? Markanın ilerleyişiyle ilgili bu düşünceyi taşıyacağım.

Aynı şey, bir şirketten elektronik olarak veya başka bir şekilde postayla bir şey aldığımda nasıl hissettiğim için de geçerli. Bu, bir cfo’nun yeteneklerini bir markanın müşteri deneyimine sunabileceği andır.

Ve işte nasıl:

Cfo’ların faturalandırma döngüsü boyunca birinci sınıf CX sağlayabilmesinin üç yolu

Faturalandırma, tahsilatlar ve ödeme, herhangi bir işletmenin nakit akış döngüsünün ayrılmaz parçalarıdır. Nakit akışı, başarılı bir iş yürütmek söz konusu olduğunda meşhur kraldır. CX söz konusu olduğunda, CFO aşağıdakileri dikkate almalıdır:

1. Faturalandırma, eve tutarlı bir marka deneyimi yaşatmak için ek, gizli bir müşteri temas noktası sağlar

Markanızın faturalandırma deneyimi, genel marka stratejisinin geri kalanını doğru bir şekilde aktarıyor mu? Müşteriler bu kağıdı veya çevrimiçi faturayı açtığında, tek bir ses paylaşım bilgisi vardır: markanız. Teslimat, tasarım ve sunum, marka deneyiminin geri kalanıyla tutarlı mı? Bu zevkli mi, yoksa en azından bir fatura almak kadar zevkli mi?

İşletmeler, müşteri faturalandırma deneyimlerini geliştirirken bu soruları dikkate almalıdır. Önce faturalandırma gelir, sonra tahsilatlar gelir. Öyleyse, bir sonraki koleksiyonlara bir göz atalım.

2. Koleksiyon süreci, markanızın empatisini sergilemek ve müşteri şampiyonlarını kazanmak için mükemmel bir zamandır

Bir kez fatura çözüldü, bir CFO koleksiyonlar bir süreç tasarlanmış ve yürütülen karışmak zorunda. Burada uygulanan kişisel, empatik mesajlaşma yine marka pazarlaması için son bir sınırdır – özellikle B2B ortamında.

Bir B2B operatörü olarak, meslektaşınızın veya müşterilerinizin neler yaşadığını anlamak için benzersiz bir konumdasınız. Bunu akranlarınız arasında öne çıkmak için bir avantaj olarak kullanın.

Koleksiyonlar sinir bozucu derecede dağınık bir iş olabilir. Şirketler, müşterilerin harekete geçmesini ve ödeme yapmasını sağlamak için genellikle çeşitli derecelerde takipte bulunmalıdır. Müşterileriniz ödeme yapmalarını zorlaştıran zorluklarla karşı karşıyaysa, ödeme hatırlatıcılarının alıcı ucunda olanlar için belirli bir düzeyde öfke veya duyarlılık olabilir.

Bu, müşterilerinizin marka iyi niyetini daha da güçlendiren değerli ve saygın hissetmelerini sağlayacak empatik bir mesajla adım atmak için mükemmel bir fırsattır. Ek olarak, markanın bu hatırlatıcılar üzerinde ne kadar kontrolü var ve bunlar müşterinin yolculuğunun geri kalanındaki deneyimle eşleşiyor mu?

Yolculuğa kadar gelecek dedi. Ödeme.

3. Son nokta: ihale ödemesi

Bu yüzden bir marka düşünceli bir şekilde bir fatura çıkardı ve özenle takip etti, üstün bir CX deneyimine doğru yoldayız. Ancak şimdi asıl nokta şu: müşteri ödemeyi ihale etmeye hazır.

İşletmelerin ödemeleri kabul etme yeteneklerine takıntılı olmaları gerekir. Bu deneyim ne kadar sürtünmesiz? Ödemeleri mümkün olduğunca kolaylaştırmak, cfo’nun gerektiğinde ve gerektiğinde nakit akışından daha fazla yararlanmasını sağlar. Ödeme, cfo’nun sahip olduğu en önemli CX fırsatıdır — çünkü müşteri, kendisine sağlanan ürün veya hizmetler için sabit kazanılan paralarını teslim ettiği zamandır.

Bu an kesinlikle sürtünmesiz ve mümkün olduğunca basit olmalıdır. Tabii ki, bu, çevrimiçi fatura ödemesi sunmak anlamına gelir, ancak çevrimiçi ödemelerin mevcut olması, ödemenin müşteriler için hantal, ağırlaştırıcı veya eskimiş bir süreç olmadığı anlamına gelmez. Sadece kolay değil, neredeyse zahmetsiz hale getirin. Müşteriler kolayı sevecekler, ancak zahmetsizliği sevecekler.

Kazanan CFO Müşteri Deneyimini Dikkate Almalıdır

Faturalandırma, tahsilat ve ödeme kabulü ile işletmeleri destekleyen bir B2B yazılım markası olan Billed’in CEO’su olarak, bir şirketteki herkesin (B2C veya B2B) CFO dahil olmak üzere müşterilerimize hizmet etmek için nihai görevi olduğuna inanıyorum.

CFO, takımdaki diğerleriyle aynı derecede CX takıntısına sahip olmalı mı? CFO’NUN birincil odak noktası, bir kuruluşun can damarı olan nakit akışı olduğu için bu tartışmalı olabilir. Bununla birlikte, yukarıda detaylandırdığım gibi, düzgün bir şekilde CX eğilimli CFO, ödemeyi daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde güvence altına alabildiğinden nakit akışını daha iyi yönetebilir. Cfo’lar bir kuruluşun CX ekibinin ayrılmaz üyeleri olabilir ve müşterinin yolculuğunu empatik olarak düşünmelidir.

Yazar Hakkında

Jared King, Klima otomasyonu alanında kategori belirleyici şirket olan Billed’in Kurucu Ortağı ve CEO’sudur. Jared, küçük bir önyüklemeli başlangıçtan, şu anda 92 ülkede 20.000’den fazla işletmenin faturalandırma ve tahsilat ihtiyaçlarına hizmet eden ve her ay 2 milyar dolardan fazla müşteri alacaklarını işleyen gelişen bir küresel platforma faturalandırdı. Faturalandırılmış’ın ölçeği ve başarısı nedeniyle Jared, şirketlerin daha hızlı ödeme almasına, tahsilatlarda daha az zaman harcamasına ve müşterileri için daha iyi ödeme deneyimleri sunmasına yardımcı olmak için nakit yönetimi, iş süreci iyileştirme ve teknolojinin nasıl bir araya geldiğine dair benzersiz değerli bir bakış açısına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir