Online alışverişin gelişiyle birlikte müşteriler artık istedikleri yerden istedikleri zaman istedikleri her şeyi satın alabilirler. Sonuç olarak, markaların ve perakendecilerin tüketicilere farklı kanallardan ulaşma konusunda giderek daha bilinçli olmaları gerekmektedir.

Bu, çevrimiçi alışveriş ve tuğla ve harç mağazalarını dikkate alan iş yapmak için yeni bir yaklaşım gerektiriyor. Çok kanallı e-ticaret ile müşterilerinizi bir araya getirebilecek iki kanala erişebilirsiniz. Çevrimdışı ve çevrimiçi varlığınızı karıştırır ve tüketicilere mal ve hizmet satın almanın farklı yollarını sunarken, Nembol çevrimiçi varlığınızı artırmak ve trafiği ve satışları artırmak için başka iyi bir seçenektir!.

Bu makalede, işletmeniz için en iyi çok kanallı yaklaşımı uygulamak için yapmanız gerekenler hakkında öneriler verilecektir.

Ne Omnichannel e-ticaret nedir?

Omnichannel, bir işletme için tüm satış kanallarının tek bir web sitesi altında birleşimidir. Çok kanallı e-ticaret ile şirketler, doğru müşteriyi doğru zamanda doğru kanalda hedefleyerek müşterilerine her zamankinden daha verimli bir şekilde ulaşabiliyor.

İşletmeniz İçin Çok Kanallı E-Ticareti Nasıl Uygulayabilirsiniz?

İşletmenizin doğası, en iyi çok kanallı e-ticaret yaklaşımını etkileyecektir. Bununla birlikte, aşağıdaki en iyi uygulamalar her işletme için geçerlidir:

1. Mevcut Pazarlama Taktiklerini Analiz Edin

Çok kanallı e-ticaret için yeni bir strateji oluşturmanın ilk adımı, neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını görmek için mevcut stratejinizi denetlemektir. aynı zamanda, e-posta pazarlama araçları daha güçlü bir plan geliştirmenize yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, en alakalı bilgiler müşterinizin sosyal kanalınızdaki veya e-ticaret web sitenizdeki geri bildirimlerinden elde edilebilir.

Tüm platformlarınıza göz kulak olun ve mevcut pazarlama stratejinize yönelik yeni yaklaşımları beyin fırtınası yapın. Çok kanallı bir strateji geliştirirken, kendinizi müşterinin yerine koyun.

2. Mobil Kullanılabilirliğinizi Geliştirin

Akıllı telefonların yaygın kullanımı, çok kanallı pazarlamanın arkasındaki önemli bir güçtür. Günümüzde mobil cihazlar müşteri yolculuğunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yeni bir eMarketer raporuna göre, mobil cihazlar 2022 yılına kadar e-ticaret alımlarının neredeyse yarısını oluşturacak (aşağıdaki grafiğe bakınız).

Bu nedenle, mobil sitenizi optimize edin ve bilgileri iyi çalışacak şekilde sağlayın. Mükemmel bir mobil web sitesi minimalist, kullanımı kolay olmalı ve ziyaretçilere satın alma yolculuklarında yardımcı olmalıdır.

3. Yüksek Hedefli Satın Alma Kılavuzları Oluşturun

Bir satın alma rehberi, herhangi bir çok kanallı e-ticaret mağazasında geliri artırmanın harika bir yoludur. Bir tüketici satın almadan önce bir ürün hakkında ne kadar çok şey bilirse, satın alma işlemini tamamlama şansı o kadar yüksek olur. Bu nedenle müşterinize sattığınız her bir ürün hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir.

Ayrıca, e-ticaret markaları alıcıları eğitmek, bilgilendirmek ve etkilemek için alıcı kılavuzlarını kullanır. Örneğin, bir e-ticaret moda markası, sonbahar koleksiyonunda farklı öğelerin nasıl giyileceğini açıklayan bir alıcı kılavuzu oluşturabilir. Bu alıcı kılavuzu şunları içerecektir:

Basılı reklam.
Sosyal medya içeriği (İnstagramdaki videolar ve fotoğraflar gibi).
Okuyucuları tam satın alma kılavuzuna tıklamaya teşvik eden ürün sayfaları.
4. Kuponlardan Ve İndirimlerden En İyi Şekilde Yararlanın

Çok kanallı pazarlama, her temas noktasında hedef kitleye ulaşmakla ilgilidir. Bu, markanızın aynı mesajının ister dijital ister fiziksel olsun tüm kanallarda tutarlı olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, daha fazla müşteri katılımı için promosyonların ve indirimlerin etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirir. Ayrıca, listeleme araçlarını kullanarak tüm iş eylemlerinizi takip edebileceksiniz.

Invesp’e göre, alışveriş yapanların yarısından fazlası (% 59) hala dijital kuponlardan etkileniyor. İndirimler ve ücretsiz gönderim de emin olmayan bir alıcıyı ikna edebilir. Çok kanallı pazarlamada promosyonlardan ve indirimlerden nasıl iyi yararlanabilirsiniz? Çok basit: onları genel stratejinize entegre ederek.

5. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin Gücünü Benimseyin

Pazarlama dünyası değişiyor ve müşteriler ve markalar arasındaki çizgi bulanıklaşıyor. Müşteriler tüm kanallarda kişiselleştirilmiş deneyimler bekledikçe, çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama arasındaki geleneksel kopuş hızla geçmişe kayboluyor.

Pazarlamacılar, çok kanallı sosyal yardım yoluyla artan müşteri beklentilerini karşılamak için baskı altındalar ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten (UGC) yararlanmanın bunu yapmanın en etkili yollarından biri olabileceğini görüyorlar.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), tüketiciler tarafından tüketiciler için oluşturulan içeriktir. Mevcut çok kanallı pazarlama ortamının en önemli yönlerinden biri, müşterilerinizle güçlü bir bağlantı kurmak ve onları markanın ayrılmaz bir parçası gibi hissetmelerini sağlamaktır. Ugc’nin devreye girdiği yer burası. Pazarlama stratejinizi etkili bir şekilde kullanmanın bir yolunu bulabilirseniz, önemli bir rekabet avantajına sahip olursunuz.

6. Kurumsal Sosyal Sorumluluğu (KSS) Çok Kanallı Stratejinize Dahil Edin

İşletmenizi bir amaç ile uyumlu hale getirmek, daha fazla marka bilinirliği ve sadakati yaratmanın en kolay yollarından biridir. Markanız tüketiciler için daha güvenilir, özgün ve güvenilir görünecektir.

Ek olarak, şirketinizi bir amaç ile uyumlu hale getirmek için birçok somut avantaj vardır. Tüketiciler inandıkları şirketleri desteklemek isterler ve kendinizi bir neden ile hizalamak satışları artırabilir veya olumlu basın kapsamına neden olabilir!

NielsenİQ tarafından bildirildiği üzere, dünya çapındaki tüketicilerin% 56’i, sosyal değerlerini kendileriyle paylaşan şirketleri desteklemek için daha fazla harcamaya isteklidir. Seçtiğiniz amaca tam olarak bağlı kalmak, onun etrafında içerik geliştirmek ve markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak için kullanmak da hayati önem taşır. Bu, etkili bir şekilde yapılırsa, tüm çok kanallı yaklaşımınız için sağlam bir temel oluşturabilir.

Sonuç
Çevrimiçi alışverişin evrimi, işletmelerin çok kanallı bir müşteri deneyimi sunması için bir ihtiyaç yarattı. Bir SMB olarak, e-ticaret siteniz için çok kanallı bir yaklaşıma sahip olmak çok önemlidir. Birden fazla kanal kullanarak daha fazla müşteriye ulaşmak ve genel satışları artırmak mümkündür. Ancak, çok kanallı bir strateji uygulamak kolay değildir.

İşletmeler, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ederken ürünlerini tüm kanallarda sunduklarından emin olmalıdır. Ancak, bugün işletmeniz için etkili bir çok kanallı e-ticaret stratejisi uygulayabilmeniz için size bazı değerli ipuçları sağladık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir