İşletmeler, çalışanlarının tükenmek üzere olduğuna dair uyarı işaretleri tespit edebilir mi? Kesinlikle, iş Psikoloğu ve İşyeri zihinsel refah platformu sağlayıcısı People Matter’ın Kurucu Ortağı Amy King diyor.

İş yeri sıkıntısı manşetlere girdiğinde, işletmelerin şu anda ihtiyaç duyduğu son şey personeli kaybetmektir. Ama insanlar çıkmak istiyor yapmak lekelenme baskılar her zaman kolay değildir. Sonuçta, patron, insanların işte mutsuz hissettiklerinde döndükleri ilk kişi olmak zorunda değildir.

’Tükenmişlik’ Dünya Sağlık Örgütü tarafından tükenmeye, olumsuzluk duygularına ve mesleki etkinliğin azalmasına yol açan mesleki bir olgu olarak kabul edilmektedir. Bu sadece son derece tatsız bir deneyim değil, aynı zamanda düşük verimlilik, daha fazla hasta günü ya da sadece işlerini bırakan insanlar yoluyla işverenler için maliyet etkileri de var. Olumsuz etkiler bir takımın geri kalanına da yayılabilir.

Kişisel tükenmişlik deneyiminden sonra kurulan People Matter’ın amacı, kuruluşların işyerinde zihinsel refahı ölçmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak, uyarı işaretlerini tanımak ve şirketlerin baskı noktalarını ele almasına yardımcı olmaktır. People Matter, Experian ve İngiltere’deki 3.000 kişilik işgücüyle çalışıyor ve geçen hafta People Analytics’in En iyi Kullanımı için 2021 CIPD ödülü’nü kazandı.

People Matter’ın teknolojisi iki veri kümesine bakarak çalışır; birincisi, işte yaşanan duygular ve duygular hakkında fikir veren bir uygulama aracılığıyla yakalanan öznel verilerdir. İkincisi, işyeri ortamı hakkında bilgi yakalayan dijitaldir. İkisini birlikte analiz etmek – bireyleri asla tanımlamayacak şekilde saygılı bir şekilde – işverenlere işyerlerinde zihinsel refahın bir resmini sunarak, örgütün bazı bölümleri mücadele etmeye başladığında işaret edebilecek kırmızı bayrakları belirleme yeteneği verir.

İş Psikoloğu ve People Matter’ın Kurucu Ortağı Amy King, tükenmişlik yaşamanın nasıl bir his olduğunu ilk elden biliyor:

“Birkaç yıl önce sevdiğim bir işi yapıyordum ve kariyerimde hızla ilerliyordum. Ama zamanla işler kötüleşti. Gün 05: 00’da başladı, iki saat gidip, bitmek bilmeyen toplantılar, insanlar sosyal hayatım kayboldu aynı zamanda beni görmek ve kuyruk vardı. İşler yavaş yavaş değişti; İyi olmadığımı fark etmem uzun zaman aldı. Aslında tükenmişlik tezimi yaptığım işin saçma tarafı, hala bana neler olduğunu tanımak için bu kadar uzun sürdü.”

Sonunda Amy işini bıraktı. Bir yıl sonra seri teknoloji girişimcisi Nigel Winship ile tanıştı. IBM ile yaptığı çalışmalarla Nigel, verilerin gücünün verimlilikle ilgili basit görevler için nasıl kullanıldığını görmüştü. Ancak Amy ve Nigel, zihinsel iyiliğe bakmak için veri kullanımında bir boşluk olduğunu fark ettiler.

People Matter’ın Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Nigel Winship, yorumlar:

“Hepimiz iş günümüzün dijital bir izini bırakıyoruz – bu yüzden sorduk, bu çalışma düzenlerimizin yoğunluğu hakkında hangi hikayeyi anlatıyor? Örneğin, insanlar çalışma saatleri dışında düzenli olarak e-posta alıyor ve yanıtlıyor mu, takvimler arka arkaya toplantılar ve çatışmalarla dolu mu? İşler kontrolden çıkarsa, baskı ve stres yaratabilir, bu da üretkenliği azaltır. Veriler orada, ancak şirketler genellikle bunu aramıyorlar.”

Amy devam ediyor;

“Gizlilik ve etik yaptığımız her şeyin anahtarıdır ve veriler her zaman anonimdir. Tabii ki, işverenlerin kontrol edemediği refahı etkileyen birçok dış faktör var. Ancak, iş yerinde akıl sağlığı konusunda kafalarını kuma sokmamak, ona bakmak, ele almak ve işlerin daha iyi hale getirilebileceği alanlarla mücadele etmek onların yararınadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir