Evlilik çok kolay.

Hiç biri, hiç.

Tamam, elbette, teoride evlilik güzel ve şaşırtıcı ve gerçekten eğlenceli bir ortaklık. Hayatınızı derinden önemsediğiniz biriyle geçirmek ve hedefler belirlemek, bir ev satın almak, çocuk yetiştirmek ve dünyayı keşfetmek gibi büyük “yaşam şeylerini” birlikte almak için bir şans.

Ama gerçekte evlilik de zordur … ve bazen de çok zordur.

Bu nedenle, bazen eşinizle iyi geçinmek için mücadele ediyorsanız elinizi kaldırın. Samimiyetten finansa, çocuklara, hatta akşam yemeğinde ne yiyeceğinize kadar her konuda aynı sayfaya giremediğinizi hissederseniz, orada tutun.

Ve eğer tüm bu anlaşmazlıklar evliliğinizin gerçekten normal olup olmadığını ya da yanlış bir şey olup olmadığını merak etmenize neden olduysa, size yalnız olmadığınızı söylediğimde inanın bana!

Üniversitedeki oda arkadaşını ya da birlikte yaşadığın bir arkadaşını düşün. Şansınız, o kişiyi ne kadar sevmiş olursanız olun, hala stresli zamanlar vardı, değil mi? Ve bu sadece bir sömestr ya da bir ya da iki yıl içindi. Şimdi bunu yaşamla çarpın, artı sevginin ve birlikte çocuk sahibi olmanın ve her türlü iniş ve çıkıştan geçmenin tüm duygularını ekleyin.

Evliliğin bir roller-coaster gibi hissetmesine şaşmamalı!

Ve yine de mükemmel bir ilişkiye sahip görünen diğer çiftleri gördüğünüzde, kendinizinkini ikinci kez tahmin etmemek zor.

Evliliğin Normal Mi? Kesin olarak Anlatmanın 8 Yolu
Gerçek şu ki, kendi evliliğinizi diğer evliliklerle kıyaslayamazsınız. Her ilişki farklıdır. Herkes evliliklerinde masaya farklı deneyimler, duygular ve kişilik özellikleri getirir. Esasen, bir evliliğe bakmak ve normal olduğunu söylemek, başka bir evliliğe bakmak ve olmadığını söylemek imkansızdır.

Yine de, HEPİMİZİN yaşadığı birkaç normal “evlilik olayı” var. İşte evliliğinizin normal olup olmadığını bilmenin birkaç yolu ….ya da endişe sebebi olabilir.

1. Finans Hakkında Tartışıyorsunuz.
Bunu kesinlikle kocamla yaşadım ve eminim siz de yaşamışsınızdır. Belki sen bir savurgansın ve o bir kurtarıcıdır ya da belki roller tersine çevrilir – tutumlu olan sensin ve finans konusunda o kadar da iyi değil.

Para sorunları çok stresli olabilir ve çoğumuz mali durumumuzla mücadele ediyoruz. Harcamalarımızı azaltmak, para biriktirmek veya bütçede kalmak için mücadele ediyoruz. Sık sık kendi kişisel finansal geçmişimizi evliliğimize getiriyoruz ve sonların nasıl karşılanacağı konusunda endişelenmemiz (veya ebeveynlerimizin endişelenmesini izlememiz) gereken bir ortamda büyümüş olabiliriz. Ya da belki eşiniz böyle büyüdü, ama bolluk dolu bir ailede büyüdünüz, bu yüzden kuruş saymaya alışkın değilsiniz. Bu duyguların gitmesine izin vermek zor.

En çok ne yardımcı olur? Ön tarafta finans hakkında konuşmak! İşler kontrolden çıkana kadar beklemeyin yoksa o kadar stresli olursunuz ki kocanızla paylaşmaktan utanırsınız. Bunun yerine, sakince birlikte oturun ve bütçenizi gözden geçirin. Endişelerinizi çözmek için ve açık havada onları dışarı yollar bulmak. Bütçenizi başlatmak için yardıma ihtiyacınız varsa, orada çok fazla kaynak var, ancak fikir onu kontrol altına almaya başlamaktır, böylece bir çatışma kaynağı olmaktan çıkar.

2. Yalnız Vakit Geçirmekten Hoşlanıyorsun.
Hiç çok yalnız olduğundan endişeleniyor musun? Yoksa kendine zaman ayırdığın için kendini suçlu mu hissediyorsun?

Anneler, eşler ve arkadaşlar olarak hayatlarımız bağlantılar ve taahhütlerle doludur. Aşırı yüklenmiş bir sosyal takvimimiz olduğunu hissedebiliriz, bu yüzden sadece bir şeye daha uyma düşüncesi (kocamızla bile zaman) çok fazla gibi görünüyor.

Hepimizin küvete dalıp kendi başımıza kitap okumayı tercih ettiğimiz anlar vardır. Yalnız vakit geçirmekten zevk almak ve hatta bunu istemek tamamen normaldir, özellikle de gün boyu çocuklarınız tarafından kuşatılmışsanız. Sadece düşüncelerinizi toplamak (ya da sadece banyoyu kullanmak) için bir molaya ihtiyacınız olabilir!

Gerçekten içinize çekebileceğiniz ve tadını çıkarabileceğiniz zaman kendiniz için zaman ayırın – aynı zamanda eşinizle kaliteli bir zaman geçirin. Sık sık, çok fazla aktivite ve yapılacaklar toplamaya çalışıyoruz, bizi yanmış ve bunalmış bırakıyoruz. Bunun yerine, eşinizle birlikte eğlenmek için yapabileceğiniz basit şeyleri bulmaya çalışın, örneğin bir yürüyüş, konser ya da sadece bire bir birlikte yemek. Yine de, kendinle vakit geçirmen için zamanı açık tut! Eğer daha mutluysan, evliliğin de daha mutlu olacak.

3. Bir Şeyler hakkında Konuşmuyorsun (istediğin kadar)
Hepimiz bazen böyle hissederiz. Her zaman lojistikten ve yapmamız gerekenlerden bahsediyoruz gibi görünüyor, ama asla yaşam hedefleri, planlar ve bizim için önemli olan şeyler gibi büyük şeylerden bahsetmiyoruz.

Tecrübelerime göre, kadınlar ve erkekler doğal olarak oldukça farklı iletişim kalıplarına sahipler. Erkekler bir tekneye binebilir ya da golf sahasına çıkabilir ve birlikte saatler geçirebilir ve neredeyse hiçbir şey hakkında konuşamazken, kadınlar bir araya gelir ve konuşma için son şansımız gibi konuşuruz. Bazen erkekler bu kadar açılmazlar ama bu her zaman kapalı oldukları anlamına gelmez.

“İyiyim” dersem milyonlarca farklı anlama gelebilir. Bir adam “Ben iyiyim” diyorsa, muhtemelen tamamen iyidir (ya da gerçekten bunun hakkında konuşmak istemiyor). Bu nedenle, iletişim kalıplarını dikkate almak her zaman önemlidir.

O dedi, iletişim, ve birbirlerinin şirket çok zaman konuşmaya faydası tadını çıkarabilirsiniz zaman bire bir vakit geçirmek. Biraz baş başa zaman kocan ile yeniden programlayın. Büyük ihtimalle, günün lojistiği bir kenara bırakıldığında, biraz daha açılacak.

4. Büyük Şeyler Hakkında Farklı Görüşlerin Var.
Hiçbirimiz eşimizle aynı değiliz. (Her zaman aynı sayfada olsaydık ne kadar sıkıcı olurdu? Ne hakkında konuşacağız?)

Karşıtların çektiğini söylüyorlar ve bu, din, politika veya çocukları disipline etmek gibi büyük önemli şeylerde karşıtlar anlamına bile gelebilir. Bunlar bizi üzgün, tükenmiş ve çok stresli hissetmemize neden olabilecek büyük duygusal sorunlardır.

Yapılacak ilk şey, eşinizle empati kurmaya çalışmak ve onlar hakkında sevdiğiniz her şeyi ve neden ilk etapta onlara çekildiğinizi hatırlamaktır. Bu büyük şeylerden bazılarının sizi ilk onlara çeken şeyler olabileceğine şaşırabilirsiniz.

Konularla ilgili görüşlerimiz de zaman içinde değişebilir, bu nedenle eşiniz büyük bir konuda 180 yaptıysa veya kendiniz büyük değişiklikler yaptıysanız, aynı sayfaya veya hatta aynı kitaba ulaşmak biraz zaman alabilir. Zaman ve anlayış verin ve eğer işler görünüşte aşılmaz hale geldiyse, ikinizin de iyi hissedebileceği bir noktaya geri dönmek için bir profesyonelin yardımına başvurmanız gerekebilir. Hala farklı görüşleriniz olabilir, ancak diğer kişinin nereden geldiğini takdir etmek için birlikte çalışabilirsiniz.

5. Farklı Şeyler Gibi
Bu o kadar da önemli değil, ama kocamız fantezi futbol arkadaşlarıyla takılmayı tercih ettiğinde ya da tarih belgesellerini izlemek istediğinde (ve başka bir şeyi tercih ederseniz) kesinlikle bizi biraz dışlanmış hissetmemize neden olabilir.

Bil bakalım ne oldu? Kendi çıkarlarınıza sahip olmak evliliğinizi daha da güçlendirebilir! İlk çıktığınızda, eşinizle olan tüm ortak noktalarınızı fark etmiş olabilirsiniz, ancak şansınız farklılıklarınızı da fark etmişsinizdir. Belki de gerçekten video oyunlarına, bilim kurguya ya da spora meraklıydılar. Onları sizin için daha ilginç hale getirdi ve onları bugün oldukları gibi şekillendirdi.

Tıpkı kişisel “benim zamanımın” tadını çıkarmak için zaman ayırmanız gerektiği gibi, kocanız da öyle. Her zaman programınıza uymasa bile, sevdiği şeyleri yapması için ona bir şans verin. Pazar öğleden sonraları futbol ya da golf izlemek zorunda değilsiniz, ama belki de bu hafta için Pazar hazırlığınızı yapmak için harika bir zaman, adamınız biraz spor zamanı geçirirken. Aile fotoğrafları veya ebeveyninizin evine bir gezi planlamak için en uygun zaman olmayabilir. Birbirinizin ilgi alanlarını ve programlarını dikkate almaya çalışın.

6. Ebeveynlik Tarzınız Farklı
Ebeveynlik stilleri disipline ilişkin görüşlerden biraz farklıdır (ki bu daha ağır bir konu olabilir). Bazen Düzenleyici veya Kural Uygulayıcısı gibi hissedebiliriz ve kocamız İzin verdiği zaman biraz yaltaklanırız, Eğlenceli Baba.

Farklı ebeveynlik tarzlarına sahip olmak tamamen sorun değil. Aslında bu çok normal. Anneler “annelik” eğilimindedir ve babalar çocukları kızdıran eğlenceli oyun zamanı, aptal adam olma eğilimindedir. Çocuklar hala iyi olacak ve siz kitap kulübünüzdeyken şekerli mısır gevreği yeseler ya da siz şehir dışındayken okula uyumsuz kıyafetlerle gitseler bile yine de iyi olacaksınız.

En önemli şey, ebeveynlik tarzınızın arkasındaki nedenleri ve nedenleri iletmeniz ve küçük şeyleri terletmemenizdir. Çoğu zaman, farklı ebeveynlik tarzlarınızın uzun vadeli etkileri olmayacak ve çocuklar iyi olacak. Babam işleri annemin yaptığı gibi yapmazsa sorun olmaz, tersi de olur.

7. Eskiden olduğundan Daha Az Yakınsın.
Bu çok zor, değil mi? Çocuk sahibi olduğumuzdan beri vücudumuz değişmiş gibi hissedebiliriz. Belki tatillerde fazladan kilo almışızdır ama çıkmıyor. Sonuç olarak, bir zamanlar yaptığımızdan daha az çekici ve kendinden emin hissedebiliriz.

Genel yaşam stresiyle o kadar sıcak hissetmemeyi birleştirin – yeterince uyuyamıyorsunuz, farklı şeyler için endişeleniyorsunuz, ikinizde de iş stresi, çocuk stresi, finansal stres, aile şeyleri var. Kimseyi süper seksi hissettirmiyor, değil mi? Aslında, samimiyet uzak bir anı gibi hissedebilir.

Yaşlandıkça, samimiyetimizde biraz mesafe yaşayabiliriz. Artık 20’li yaşlarımızda değiliz, bu yüzden belki de bir zamanlar olduğu kadar önemli hissetmiyor ve yine de hepimiz çekici hissetmek istiyoruz. Hepimiz arzulandığımızı hissetmek istiyoruz ve eşimiz hala ateşli olduğumuzu düşünüyormuş gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir