Kanal etkinleştirmeye artan odaklanma, Gartner’ın 2024 yılına kadar% 29’luk Bileşik Yıllık Büyüme Oranıyla (CAGR) 17,9 milyar dolara ulaşmayı planladığı gelişen Hizmet Olarak İletişim Merkezi (CCAAS) pazarı ile aynı hizada. Yeni Çekiç küresel ortaklık programı, yeni kanal liderlik ve 100 civarında iş ortakları, Presidio de dahil olmak üzere küresel topluluğu desteklemek ve büyümek anlaşma kayıt ve diğer etkinleştirme avantajlar içeren yeni ortak bir portal açılmasını atanması ile kanal strateji ve örtüşmektedir onun büyük bir revizyon temsil eder.

Satış ve Kanal Başkan Yardımcısı Kacey Kemmerer liderliğindeki program, yılın başlarında channels America’nın direktörü olarak atanan Rosemary Cormican’ın deneyiminden yararlanıyor. Cormican, NGİNX İş Birimi altında sistem entegratörü ortaklıklarına liderlik ettiği F5 Networks’ten geliyor. Cormican, satış, kanal ve dağıtım alanlarında 20 yılı aşkın deneyime sahiptir. Cisco Systems’de büyük bir iş ortağı programına başarıyla öncülük etti ve çeşitli BT şirketlerinde kapsamlı pazara giriş iş ortağı uygulamaları geliştirdi.

İkili Ağaç’ta EMEA kanal direktörü rolünün ardından Empirix’e katılan EMEA Kanal Direktörü Dominic Kleiren katıldı. Kleiren, UCaaS endüstrisinde kanalda 10 yılı aşkın deneyime sahiptir. Sürekli olarak kapsamlı ortaklar geliştirdiği Intrado, Kollective Technologies ve Quest Software’de çeşitli kanal pozisyonlarında bulundu. Hem Cormican hem de Kleiren yeni Hammer partner programının oluşturulmasında etkili oldular.

Kacey Kemmerer, ”Kanal stratejimiz, CCaaS pazar fırsatının hızla büyüdüğünü kabul ediyor ve kanal, iletişim merkezi ve kurumsal müşterilerinin en üst düzeyde müşteri deneyimi elde etmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak için gereken uzmanlığı sunmak için en iyi konumda bulunuyor” dedi. “Yeni programa ve portala, bu yıl içinde açıklanacak olan ilk küresel dağıtım anlaşmamız da dahil olmak üzere ek destek katılacak.”

Infovista, Nisan 2021’de Empirix’i satın alarak iletişim merkezi uçtan uca test ve güvence işinin ayak izini genişletmesini ve pazar liderliğini güçlendirmesini sağladı. 20 yılı aşkın deneyim ve yeniliklerden yararlanan Hammer teknolojisine dayalı Empirix çözümleri, hibrit, bulut tabanlı, şirket içi, abonelik tabanlı ve sürekli lisanslar dahil olmak üzere mevcut tüm hizmet fiyatlandırma modellerini barındırır. Bu esneklik, seçilen iş ortaklarının tüm ses, IVR ve dijital iletişim kanallarında yüksek kaliteli, karlı müşteri deneyimleriyle iletişim merkezi çözümleri sunmalarına yardımcı olur.

“Önde gelen Hammer teknolojimizin ve vizyonumuzun birleşimi, kanal ortaklarının yeteneklerini basit satıştan hizmet olarak platforma kadar en esnek şekilde sunmalarına yardımcı oluyor. Piyasadan gelen talepten yararlanmak için sürdürülebilir ve büyüyen işletmeler kurmak için dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımızla birlikte çalışma arzumuz ve kaynaklarımız var, daha özel olarak geleneksel şirket içi çözümlerden Hizmet platformları olarak İletişim Merkezine göç eden müşteriler, ”diye ekliyor Rosemary Cormican.

Kemmerer, ”Avrupa’da bir avuç hedefli satıcıyı aktif olarak işe alıyoruz ve bunları entegre etmek ve yerel ekiplerimiz aracılığıyla bölgesel teklifler oluşturmaya yardımcı olmak için önemli stratejik katma değerli ortaklarla çalışıyoruz” dedi. Dominic Kleiren, ”Son 12 ay boyunca, kanaldan gelen işimizin yüzdesi sürekli olarak büyüdü ve 2026 yılına kadar% 90 kanal merkezli bir iş haline gelmenin hem bizim hem de ortak topluluğumuz için hem ulaşılabilir hem de faydalı olduğuna inanıyoruz” dedi.

Empirix hakkında

Dünyanın en büyük iletişim merkezleri, optimum müşteri deneyimini ve iş sonuçlarını garanti altına almak için Empirix ve kanıtlanmış Hammer teknolojisine güveniyor. Gerçek dünya vatandaşlarını ve müşteri katılımını taklit eden otomatik uçtan uca test ve güvence çözümleri sayesinde Empirix, müşterilerine ses, IVR ve dijital kanallar arasında yüksek kaliteli iletişim sunmalarını sağlar. Empirix çözümleri, en iyi 10 küresel bankanın 6’sı, en iyi 10 sağlık küresel kuruluşunun 8’i ve en büyük 10 sigorta şirketinin 7’si dahil olmak üzere 250’den fazla büyük işletmenin günlük işleyişinde mükemmelliğin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. www.empirix.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir