Çamaşır.

Meşgul bir kadın ve anne için, bu tek kelime sizi bunalımla kaçınma arasında bir karışıma sürükleyebilir. Her zaman orada olan görevlerden biri. Ve, her şeyin bittiğini düşündüğünüzde, daha fazla kirli giysinin sihirli bir şekilde görünüşte hiçbir yerden görünmediğini keşfedersiniz.

Peki ya sana çamaşırların stres kaynağı olmak zorunda olmadığını söylesem?

Tek ihtiyacın olan bir plan.

9 Yaşında bir anne olarak çamaşır yıkamaya yabancı değilim. Ve senin gibi, zaman zaman beni biraz delirtebilir. Ancak, çamaşırlarınızı gerçekten ezici olmaktan tamamen yönetilebilir hale getiren adım adım bir süreç keşfettim. İnan bana, hepsini denedim ve bu çamaşır yıkama planı senin yeni en iyi arkadaşın olacak. Brady Bunch’tan “Alice” in evinde olması gibi bir şey. Brady Grubuna aşina olmadığınızı biliyorum, ama Alice Bayan Brady’nin ona ihtiyacı olan her şey için oradaydı – çamaşırlar dahil. Ama bu planla Alice’e gerek yok!

Bir evi yönetirken, yerinde bir plana sahip olmak çok önemlidir. İşler asla mükemmel gitmeyecek, ancak bir planla beklenmedik olaylar için kıpırdatma odasıyla her şeyi halletmenize yardımcı olacak bir yapıya sahipsiniz.

Çamaşırlarınızın Kontrolünü Elinize Alın: Yeni Ana Planınız
Bu ana planı takip edin ve çamaşırlar artık size stres ve hayal kırıklığı getiren bir şey olmayacak. Sadece halledebilir ve gününüze devam edebilirsiniz!

 

Birinci adım: Ailenizi eğitin
Çocuklarınızı çamaşır yıkamak için eğitmek sadece size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlara da yardımcı olur. Çocuklar hangi kıyafetlerin kirli olduğu ve hangi kıyafetlerin olmadığı konusunda eğitilebilir. Örneğin, sadece kısa bir süre için giyilen pijamalar ve giysiler genellikle sadece bir kullanımdan sonra kirli değildir. Gerçekten kirli olmayan kıyafetleri yıkamak için hiçbir sebep yok. Çocuklarınıza her şeyden önce kıyafetleri kirli olduğunda öğretin.

Ardından, çocuklarınıza kirli çamaşırlarını koymaları için kolay bir yer verin. Kapaklı sepetler veya sepetler genellikle iyi çalışmaz, çünkü sepet veya sepet dışında her yerde kirli çamaşırlar bulacaksınız. Onlara çamaşırlarını koymaları için kolay bir yer verin ve oraya nasıl koyacaklarını gösterin.

Üçüncüsü, çocuklarınıza ulaşabilirlerse çamaşır makinesini ve kurutucuyu yüklemelerine yardımcı olmaları için eğitin. Küçük çocuklarım çamaşırları çamaşır makinesinden kurutucuya taşımaya bayılır. Küçük çocuklar ayrıca bezleri ve küçük havluları katlayabilir, çorapları eşleştirebilir, muhtemelen bazı basit eşyaları katlayabilir ve ulaşabilirlerse kendi çamaşırlarını koyabilirler.

Çocuklar ayrıca lekeleri olan giysilerle veya ketçap veya çamur gibi çıkması zor olabilecek şeylerle ne yapmaları gerektiği konusunda eğitilmelidir. Bu, ele alınması gereken lekeler için her bir giysi parçasına bakmak zorunda kalmamanız için size zaman kazandıracaktır. Onlara lekeleri olacağını düşündükleri kıyafetleri koyacakları bir yer verin ki bu kıyafetler çamaşırhaneye girmesin.

İkinci adım: Çamaşırlarınızı sıralayın
Genellikle renge göre sıralamak en iyisidir. Karanlıklar, ışıklar ve beyazlar. Ayrıca el yıkaması gereken hassas eşyalarınız veya eşyalarınız da olabilir. Düzgün bir şekilde ilgilenmek için bunları çıkardığınızdan emin olun.

Bu adım, tüm çamaşırları toplamak ve zeminde yığınlar yapmak veya çamaşır odanızdaki farklı sepetlere veya sepetlere sıralanan yığınlar yapmak kadar basittir.

Su sıcaklığı söz konusu olduğunda, çoğu şey aslında soğukta yıkanabilir. Ancak, beyazları sıcak, ışıkları sıcak veya soğuk, karanlıkları ise soğuk olarak yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bu kadar sağlam makinelere ve deterjanlara sahip olmadan önce, bunlar en çok tavsiye edilen su sıcaklıklarıydı, ancak bu günlerde gerçekten hepsi soğukta yapılabilir. Soğuk su kullanmanın avantajı, solmaya, renklerin kanamasına ve kumaşların aşınmasını minimumda tutmasıdır.

Hangi sıcaklığın kullanılacağından emin değilseniz, olası hasarları önlemek için soğuğu seçin. Benim gibi mikroplar için endişeleniyorsan, kurutucunun ısısı bununla ilgilenir.

 

Üçüncü adım: Bir jumpstart alın
Gün için yapılacaklar listenizde çamaşırlarınız olduğunda, önceki gece sıralamaya dikkat edin. Ardından, bir adım daha ileri götürün ve çamaşır makinesine bir yük koyun, böylece sabahları kurutucuya gitmeye hazır olur. Çamaşır makinesinden geçen bir çamaşır yüküne sahip olmak, çamaşır yıkamanın ezici görevini üstlenir ve gerçekten dalmadan önce size bir başlangıç yapar.

Ayrıca, sabah ilk iş olarak yataktan kalkıp yükü kurutucuya geçirmek için yıkayıcıya gidebilmenin bana hemen biraz aktif olan bir şey verdiğini görüyorum. Uykuyu biraz sallamaya yardımcı olur, bu da daha verimli bir sabah olmasını sağlar.

Dördüncü adım: Kırışıklıkları çıkarın
Giysileri kurutucuya koymadan önce, kırışıklıkların bir kısmını çıkarmak için her şeye hızlı bir çırpıda verin. Bu, kurutucudan bir şeyler çıktığında sahip olacağınız kırışıklık miktarını gerçekten azaltır. Daha az kırışıklık daha az ütüleme anlamına gelir. Kırışıklıkları kurutucuya taşımadan önce koparmak için fazladan bir adım atmak, almaya değer birkaç dakika olacaktır.

Beşinci adım: Kurutucunun yüklenmesi
Kurutucuyu aşırı yüklemediğinizden emin olun. Bu kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Daha hassas kumaşlarınız varsa, kurutucunuzda düşük ısı ayarı kullandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu, işlerin kurumasını biraz daha uzun sürecek, ancak küçülme ve şekilsiz şeyler bulma konusunda daha az risk altında olacaksınız.

Altıncı adım: Kurutucuyu hemen yakalayın
Bu, daha az buruşuk kıyafetlere sahip olmak için önemli bir adımdır. Çamaşırları yıkayıcıdan çıkarırken olduğu gibi, kırışıklıkların çoğunu olabildiğince sallamak için her şeye iyi bir çırpıda veya iki tane verin.

Çamaşırları hemen katlamak ideal olsa da, hemen katlamak için zamanınız yoksa, daha sonra katlamak için kurutucu kapısının üzerine dikkatlice asabilirsiniz. Tüm kırışıklıkların dışarı çıkması ve her parçanın düz olması esastır. Amacınız kapının üzerinde asılı olan düzgün ve düz bir yığın yapmaktır.

 

Yedinci adım: Son adımı atın
Günlerdir etrafta çamaşır yığınları olduğu için çok suçluyum – temiz çamaşırlar –! Bazen bu son adımın neden bu kadar zor olabileceğine dair hiçbir fikrim yok, ama olabilir. Bununla birlikte, çamaşırlarınız tarafından boğulmaktan kaçınmak için çamaşırlarınızı hemen kaldırmanın son adımını atmaya değer. Buraya kadar gelmek için çaba harcadın, çamaşırlarını yıkamak için son adımı attın.

Çamaşır yıkamaya yardım etmek çocukların eğitim değeri unutma. Kendi çamaşırlarını en azından küçük bir ölçekte atmak, görevi sizin için daha yönetilebilir hale getirir.

Çamaşır yıkama söz konusu olduğunda, tüm süreci kolaylaştıracak bazı genel ipuçları vardır.

Çamaşırları katlarken başka bir şey yap
Herkes gerçekten çamaşır katlama gibi geliyor? Gerçekten emin değilim. Ancak, en son şovuma yetişebildiğimde ya da aynı anda Audible ile ilgili bir kitap dinleyebildiğimde çamaşırları katlamayı umursamadığımı görüyorum. Hatta bu şartlar altında çamaşırları katlamayı sevdiğimi bile söyleyebilirim.

Güneşi kullan
Kalıcı lekeler için, bir günün daha iyi bir kısmı için onları güneşte söndürmeyi deneyin. Güneşin en inatçı lekelere bile neler yapabileceği şaşırtıcıdır.

Renk kodlaması yardımcı olabilir
Bazıları için, renk kodlayan şeyler çamaşırları kaldırmayı daha da kolaylaştırır. Çocuklarımın renk kodlu banyo havluları ve bezleri var. Büyük kızlarımın her birinin, çamaşır odasından kendilerine ait olanı almayı kolaylaştırmak için tek renkte askıları var. Ve hepsi aynı renkte olan çoraplara sahip olmak (erkekler için bir renk ve kızlar için bir renk) çorapları eşleştirmeyi çok daha kolaylaştırır.

Çorapları bir kerede eşleştirin
Bu özellikle evde çocuklarınız varsa faydalıdır. Sık sık bir çamaşır yükünde bir çorap ve eşleşen çorabı farklı bir yükte buluyorum. Tüm çorapları bir arada tutmak ve aynı anda eşleştirmek, çorap eşleşmeleri için avlanmadığınız anlamına gelir ve hepsini bir kerede yapmak daha hızlı olur.

Çamaşırhane için adım adım bir araziye sahip olmak, evinizde ve ailenizde çamaşırhanenin üstünde kalmanın anahtarıdır. Bu adım adım planı kullanmak, 11 kişilik ailem için çamaşırları yönetmeme yardımcı oldu ve sizin için de aynısını yapacağını biliyorum!

Ve ister inanın ister inanmayın, muhtemelen çamaşırlarınızın üstünde kalmanın hayatınızın diğer tüm alanlarını da daha az ezici hale getireceğini göreceksiniz.

Özetlemek gerekirse, Çamaşırlarınızı Nasıl Kontrol Altına Alacağınıza dair yollar:
Birinci adım: Ailenizi eğitin
İkinci adım: Çamaşırlarınızı sıralayın
Üçüncü adım: Bir jumpstart alın
Dördüncü adım: Kırışıklıkları çıkarın
Beşinci adım: Kurutucunun yüklenmesi
Altıncı adım: Kurutucuyu hemen yakalayın
Yedinci adım: Son adımı atın

Çamaşırları katlarken başka bir şey yap
Güneşi kullan
Renk kodlaması yardımcı olabilir
Çorapları bir kerede eşleştirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir