Mutlu olmanın aslında sağlığınızı iyileştirebileceğini biliyor muydunuz?

Doğru! Araştırmalar, mutluluğun sadece duygusal sağlığınız için değil, aynı zamanda fiziksel sağlığınız için de iyi olduğunu göstermiştir. Mutluluk kalp hastalığı ve felç riskinizi% 20-25 azaltabilir ve ölüm riskinizi% 15-18 azaltabilir. Mutlu olduğunuzda bağışıklık sisteminiz bile güçlenir, bu da sizi üşütme olasılığınızın 3 kat daha az olmasını sağlar.

Mutlu olmak aynı zamanda kortizol seviyenizi (stres hormonu)% 30 azaltır. Kortizol obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve uyku sorunları ile bağlantılıdır. Yani mutluluk istemeden bunların hepsini azaltıyor!

Meşgul bir Çocuk Doktoru VE beş yaşında bir anne olarak, bu hem hastalarım hem de kendim için her gün kanıt gördüğüm bir şey. Stresli ve mutsuz olduğumda, vücudum genellikle iyi hissetmiyor. Daha geçen gün zor bir gün geçirdim ve programım tamamen rotamdan atıldı. Yürümeye başlayan oğlum benimle birlikte erken uyandığında sabah sessiz yalnız zamanım pencereden dışarı atıldı. İşe geç kaldım, tam bir hasta programım ve evrak yığınlarım vardı. Birkaç saat içinde, tekmeleyemediğim bir baş ağrısıyla sonuçlandım ve kendimi çok kötü hissettim. Fiziksel olarak daha iyi hissetmek için ruh halimle ilgili bir şeyler yapmam gerektiğini biliyordum.

Ve eğer böyle bir gün geçiriyorsanız, kendinizi daha mutlu hissetmenin ve şu anda ruh halinizi iyileştirmenin 12 kesin yolu!

Anında Daha Mutlu Hissedin (Şu Anda Ruh Halinizi İyileştirmenin 12 Kesin Yolu)
1. Su iç
Çeşitli çalışmalarda suyun ruh halini ve genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir. İçme suyu kaygı ve yorgunluk hissini azaltabilir. Ayrıca baş ağrılarını azaltabilir ve konsantrasyon ve üretkenliği artırabilir – bu da sizi daha mutlu eder! Bir dahaki sefere moralin bozuk olduğunda bir şişe su al.

2. Aktif ol
Legally Blonde filminden en sevdiğim replik “Egzersiz sana endorfin verir. Endorfinler seni mutlu eder.” Bu aslında doğru! Aktif olduğunuzda vücudunuz endorfin salgılar. Bunlar ağrı algınızı azaltmaya yardımcı olan ve size genel olarak olumlu bir his veren kimyasallardır. Bu, birçok insanın spor salonuna gittikten sonra hissettiği “yüksek” i açıklıyor – bunu her zaman kocamda görüyorum! Düştüğünüzde, endorfin pompalamak için yürüyüşe çıkın ya da koşun. Güneş ışığı ve temiz hava için dışarı çıkmanın da bir ruh hali arttırıcı olduğu gösterilmiştir.

3. Yavaşla / Güç Kestirmek
Meşgul kadınlar olarak, yapılacaklar listemize bu kadar sarılma eğilimindeyiz. Yapılması gerekenlere ve sırada ne olacağına odaklanıyoruz. Stres ve endişemiz artıyor çünkü her zaman dengeleyici bir hareketin ortasındayız ve her şeyin nasıl bir araya geleceği konusunda endişeliyiz. Kendinizi daha mutlu edin ve yavaşlayarak bu stresin bir kısmını hafifletin. Derin nefes alın ve görev listeniz için endişelenmeyin – sadece birkaç dakikalığına olsa bile. Uyku büyük bir ruh hali güçlendiricidir ve muazzam sağlık yararları vardır. Günde 6 saatten az uyumak obezite, kalp hastalığı ve diğer sağlık komplikasyonları ile bağlantılıdır. Bu yüzden yapabiliyorsanız hızlı bir şekerleme sıkın. Zihninizi ve bedeninizi dinlendirmek için zaman bulun.

4. Diyetinizi değiştirin
Gün boyunca küçük öğünler ve atıştırmalıklar yiyin ve iyi protein kaynakları (tavuk, hindi, deniz ürünleri, domuz eti, yumurta, yoğurt, soya peyniri) ekleyin. Ayrıca, kafeini ve basit şekerleri ve karbonhidratları sınırlayın. Buna şeker, soda, meyve suyu vb. Dahildir. Bu diyet değişiklikleri, gün boyunca kan şekerinizdeki sert değişiklikleri azaltabilir (çok yüksek ve çok hızlı bir şekilde çok düşük olur), bu da ruh hali değişimlerini ve duygusal değişiklikleri de azaltır (yani “hangry” olmak).

5. Bir ek al
Takviyeler anında ruh halini iyileştirmek için yararlı olmasa da, bazı araştırmalar uzun vadeli mutluluk için faydalı olduklarını göstermiştir. Omega 3 yağ asitleri somon ve balık yağında bulunur. D vitamini süt ürünlerinde bulunur. Tablet veya kapsül formunda alınabilen diğer ruh halini arttırıcı takviyeler arasında S-adenosil-L-metiyonin (SAM-e), St. John’s Wort, Magnezyum ve B12 bulunur. Bizim için, kadınlar olarak, Magnezyum ve D Vitamininin de adet öncesi (PMS) semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, besin takviyelerinin diğer ilaçlarla etkileşime girebileceği konusunda uyarıyorum, bu nedenle diyetinize herhangi bir takviye eklemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

6. Çocuklarınla oyna
Çocuklarla oturup oynamakla ilgili bir şey var – ya da sadece onları oynarken izlemek – gerçekten moralinizi yükseltebilir. Dışarıdayken, özgürken, oyun alanında, sanki başka bir dünyadaymış gibi. Çocuklarımın oyununu izlemek bana genellikle dünyada hala bir masumiyet kaldığını hatırlatıyor. Oynarken bakım gerektirmeyen ”Hakuna Mata” (endişelenmeyin) tutumları şaşırtıcıdır. Dünyada başka hiçbir şeyin önemi yok. Bu mutluluk bulaşıcıdır! Çocuklar, çoğu kez, sadece dikkatimizi çekmek için harekete geçerler. Araştırmalar, bir çocukla oturmanın ve oynamanın – birkaç dakikalığına bile olsa – davranışlarında gerçekten olumlu bir değişiklik yapabileceğini göstermiştir. Sadece onlara annenin dikkatini çekmek için harekete geçmeleri gerekmediğini göstermeliyiz. Bizim için artı, daha mutlu, daha iyi davranan çocuklar genellikle daha mutlu bir anne demektir!

7. Birini ara
Üzgün olduğun zaman arayabilirsiniz, kim için, yeterince yakın olduğun birine sahip olduğu için çok yararlı olur. Bazen bize ihtiyacımız olan desteği vermek için dışarıdaki kişiyi alır. Konuşmanın “canlandırıcı” olması bile gerekmeyebilir. Çoğu zaman, ruh halinizi bozan sorunlardan başka bir şey hakkında düşünmeye ve konuşmaya yardımcı olur. Bu nedenle, bir telefon görüşmesi yapın veya bir dahaki sefere desteğe ihtiyacınız olduğunda güvenebileceğiniz birine ulaşın. Gerekirse bir danışmana başvurun.

8. Komik bir şey okuyun veya izleyin
Kahkaha beden ve ruh için iyidir! Gülme benzeri egzersiz – ağrıyı azaltan ve genel olarak olumlu bir his veren endorfin salınımını tetikler. Kahkaha ayrıca bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur, bu da enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur. Yani, bir şaka kitabı çıkar ve kocanla ya da çocuklarınla tak tak şakalar yap. Bir komedi veya stand-up komedyen performansı izleyin.

9. Kendini güzelleştir
Meşgul kadınlar olarak, herkese odaklanma ve öz bakımı en son bırakma eğilimindeyiz. Çocuklarımı giydirmeye meyilli olduğumu biliyorum ama kendimi unutuyorum. En son ne zaman yeni bir saç modeli aldın ya da kendini gerçekten giydirdin? Dış görünüşünüze dikkat etmenin, üretkenliğinizin yanı sıra ruh halinizi de arttırdığı gösterilmiştir. Öyleyse kalk, duş al, tırnaklarını boya, en sevdiğin elbiseyi ya da saç stilini giy. Bunlardan birini yapmak bile ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

10. İyi olduğun bir şey yap
İyi olduğun bir şey düşün. Yemek pişirmek, çizmek, yazmak olsun – en az bir şey! Bir daha kendini kötü hissettiğinde, bunu yap! Hepsini koy. Elinden geleni yap. Dünyanız size çarpıyor gibi göründüğünde ve çok şey yaptığınızı ama her şeyde başarısız olduğunuzu hissettiğinizde, bir şeyde hala iyi olduğunuzu hatırlatmanız gerekir. Bitmiş bir ürüne bakabilmek veya iyi bir şey yaptığınızı bilmek ruh halinizi gerçekten artırabilir.

11. Başkası için güzel bir şey yap
Meşgul kadınlar olarak, çevremizdeki ihtiyacı olan insanları her zaman tanımıyoruz. Ancak araştırmalar, verdiğimizde beynimizin “zevk” alanlarının aydınlandığını göstermiştir. Anketler ayrıca düzenli verenlerin daha mutlu olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Başkasının gün yaptığım biliyorum tecrübe konuşuyor, bütün içinde mutlu ve karıncalanma olsun! Bir dahaki sefere kötü bir gün geçirdiğinde, biri için güzel bir şey yap. Başkasının yemeğini veya marketini öde. Geri ödemeye gerek kalmadan başka bir anne için ücretsiz bebek bakıcılığı yapın. Bir başkasının hayatındaki boşluğu doldurun – küçük bir şey bile bir fark yaratabilir. Bu iyiliğin sana ne zaman döneceğini asla bilemezsin! Ruh halinizi yükseltmenin veya benlik saygınızı geliştirmenin başkalarına yardım etmekten daha iyi bir yolu yoktur. Büyük bir fark yaratacak bu 18 basit fikre göz atın.

12. Kendini onayla
Bazen sadece kendimizle konuşmamız ve kendimizi geliştirmemiz gerekir. Her gün kocama, çocuklarıma ve hastalarıma o kadar çok şey döküyorum ki, ama her zaman içine dökülemeyebilirim. Başkasına güvenme! Kendinle konuşmaya başla (çılgınca bir şekilde değil!). Kendinize ne kadar akıllı, güzel, yaratıcı, sevecen ve harika olduğunuzu hatırlatın! Hepimizin onaylara ihtiyacı vardır ve en iyileri genellikle içeriden gelir.

Çılgın günümde, ruh halimi yükseltmek için iyi bir kestirmeye ihtiyacım vardı – ve tam olarak yaptığım şey buydu! Gerçek şu ki, hayat kolay değil, özellikle kadınlar olarak bizim için. Omuzlarımızda çok şey var ve hepsinin stresi zihinsel ve fiziksel sağlığımız için kötü olabilir. Ancak, durumunuza rağmen mutlu olmak hala mümkün! Yapabilirsin! Hepimiz bunu hak ediyoruz! Bir dahaki sefere kendinizi yorgun hissettiğinizde veya zor bir gün geçirdiğinizde, ruh halinizi yükseltmek ve anında daha mutlu hissetmek için bu basit ipuçlarından herhangi birini deneyin! Bu yazı size tanıdığınız en kendine güvenen kişi olmayı gösterecektir.

Özetlemek gerekirse, Şu Anda Ruh Halinizi İyileştirmenin 12 Kesin Yolu
1. Su iç
2. Aktif ol
3. Yavaşla / Güç Kestirmek
4. Diyetinizi değiştirin
5. Bir ek al
6. Çocuklarınla oyna
7. Birini ara
8. Komik bir şey okuyun veya izleyin
9. Kendini güzelleştir
10. İyi olduğun bir şey yap
11. Başkası için güzel bir şey yap
12. Kendini onayla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir