Teslimatla ilgili müşteri beklentileri değişiyor. Çevrimiçi alışveriş sıklığımızı artırdıkça ve e-ticarete geçişi hızlandırmaya devam ettikçe, yeni normal anlayışımız gelişiyor.

Artık üç ila beş günlük bir teslimat penceresi yeterli değil. Bunun yerine, ertesi gün veya hatta aynı gün teslimat talep ediliyor. Şimdi bir farklılaşma noktası.

Aynı zamanda kuryelerin teslimatlarımızı nereye bıraktıkları konusunda da bir seçenek istiyoruz. 18 Ayını kapıların arkasında kilitli geçirdikten sonra, şimdi dışarı çıkıp gidiyoruz – ve bununla birlikte esnekliğe ihtiyaç var. Bu hareket aynı zamanda gelişmiş iletişim için tüketici gereksiniminin altını çizmiştir. 2021’de İngiltere’deki yetişkinlerin% 38’i, o sırada evde olmasına rağmen, kapılarından korkunç “seni özlediğimiz için üzgünüm” kartını aldı. Bu sinir bozucu ve müşteriler ve perakendeciler bunu yalnızca birbirleriyle daha iyi iletişim kurarak çözebilirler.

Perakendeciler, son mil teslimatını engelleyen bu sorunları çözmek için ne yapabilir ve önümüzdeki beş yıl içinde ileriye baktığımızda müşteriler ne bekleyebilir?

Sürdürülebilirlik daha büyük bir rol üstleniyor

Çevreye duyarlı tüketiciler mevcut dağıtım sisteminin sürdürülemez olduğunu göreceklerdir. 2030 yılına kadar sipariş vereceğimiz paket sayısının üç katına çıkmasını bekliyoruz. Bu, teslimat sayısını üç katına çıkarmak ve kirlilik miktarını üç katına çıkarmak anlamına gelir. Yine de, daha sürdürülebilir teslimat yöntemlerine örnekler görebiliriz.

Paket yiyecek teslimatlarımız nadiren araba ile bize ulaşıyor. Bisikletler ve elektrikli scooterlar, büyük şehirlerde gezinmenin en hızlı ve en verimli yolu olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte, paket teslimatı için elektrikli araçların kullanımı zaten artıyor. Yine de, tüketiciler kurye şirketlerinin emisyonları için sorumluluk aldıklarını görmek istedikleri için yakında standart hale gelecektir.

Sürücü alımında veri kullanımı

Sürücü analitiği, kuryelerin kötü bir iş yapanları ve markalarına zarar verenleri kovmalarına izin verecektir. Kalite, miktar kadar önemli hale gelecek, kapının üzerinden atılan ya da yağmurda bırakılan paketlerin korku hikayelerini bir anı olarak bırakacak. Bu, teslimat endüstrisinin alıcı algısının olumsuzdan olumluya geçmesine izin verecektir. Müşteriler ve İngiltere’nin önde gelen kurye şirketleri arasındaki diyalog için sosyal medya platformlarında yapılan bir arama, müşterilerin ne kadar olumsuz bir deneyim yaşadığını ortaya koyuyor.

İNGİLTERE’NİN önde gelen kargo şirketleri için tüm tweetler %83 olumsuz olan DHL, Hermes arası kurye hizmetleri doğru müşterilerden 8 bin Tweet üzerinden izleme, bulduk. Çoğu bölgedeki en önemli sorunlardan biri geç teslimattı, yanlış yerleştirilmiş paketler ve yanlış adrese yapılan teslimatlar gibi diğer konular da müşteri şikayetlerini artırdı. Bu, dağıtım sisteminin hala iyileştirme için bir alana sahip olduğunu ve kuryelerin her sürücünün nasıl çalıştığını ve teslimatını izleyerek çeşitli alanları ele almaları gerektiğini, perakendecilerin ve kuryelerin bu sorunları doğru bir şekilde belirleyeceğini ve sonuçları daha hızlı ve verimli bir şekilde azaltacağını vurgulamaktadır.

‘Teslimat yuvaları’ rezervasyonunda artış

Teslimat söz konusu olduğunda daha standart bir süreç görmeye de başlayabiliriz. Birleşik Krallık’taki yiyecek teslimatlarının tümü bir rezervasyon sistemine dayanmaktadır. Müşteriler teslimatlarını uygun bir zamanda alabilirler. Bu, daha az kaçırılan teslimatlara yol açar ve sürücüler için bir adrese geri dönmeleri gerekmemesi gerektiği için daha verimlidir.

Royal Mail, teslimat için imza atabileceğiniz bir zaman seçebileceğiniz paketler için de benzer bir hizmet sunuyor. Bu, sürücüler için gerçekçi hedefler belirlemeye yardımcı olur – çünkü bir rezervasyon sistemi her teslimatı bırakmak için yeterli zamana izin verir. Her müşteri sadece zaman dilimini bilmekle kalmaz, aynı zamanda aktif olarak seçtiğinde, paketlerini almaya hazır olacaktır.

Yeni ve geliştirilmiş teslimat iletişimi

Şu anda, her kurye farklı çalışıyor. Bazen teslimatınızın geldiğini bildirmek için bir mesaj alırsınız. Diğer zamanlarda, kapınıza gelene kadar bir e-posta alabilir, telefon edebilir veya teslimatınız hakkında hiçbir şey duymayabilirsiniz. Bazı kuryeler, sürücünüzün ne kadar yakın olduğunu izlemenizi sağlayan bir uygulama aracılığıyla çalışabilir. Güncellemelerimizi nasıl aldığımız konusunda bir tutarlılık yok.

Bu, geliştirilirse müşteri deneyimini ve sürücü verimliliğini artırabilecek son mil teslimatı alanıdır. Müşteriler onlara nasıl ve nerede ulaşacaklarını bilselerdi, şoförleri paketi komşularıyla kararlaştırılan bir yerde bırakabilir veya kurye şoförlerinin zamanını boşa harcamadan yeniden planlanmış bir teslimat isteyebilir.

Teknolojik yeniliklerle, son mil teslimatı son on yılda bir miktar ilerleme kaydetti, ancak hala gitmek için uzun bir yol var. Geleceği tahmin edemeyiz, ancak değişen tüketici ihtiyaçlarını ve isteklerini göz önünde bulundurarak ne olmasını istediğimizi planlayabiliriz.. Son mil teslimatı, olduğu gibi, sürücüler, perakendeciler ve müşteri için yetersizdir – bunu düzeltmemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir